Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravděpodobně víte, že Cornish rex vznikl z obyčejné venkovské kočky v Anglii přirozenou mutací. Nemá svrchní část srsti, jen měkkou podsadu a dotek  je zážitek, který když si jednou dopřejete, už nikdy se nezbavíte touhy po zopakování. Ve světě je ještě jedno plemeno postavené na stejné mutaci - a to German rex, jak už vidíte z názvu byl to  kocour v Německu někdy ve 30tých letech, který se stal zakladatelem plemene (pravděpodobně kříženec Ruské modré a Angory). Toho u nás zatím nikdo nechová, důvod bude zřejmě v jeho menší světové rozšířenosti, zatímco Cornishe začali chovat v 50tých letech,  German rexe začali opravdu cíleně rozšiřovat až od 90tých let a navíc v Německu není chov koček tak populární jako v Anglii. (Anglie je kolébkou většiny ušlechtilých plemen).  Vzhledem k velmi blízké vzdálenosti, je jen otázkou času, kdy tu bude i German rex.

Tyto plemena se liší stavbou těla a velikostí. German rex je větší a kompaktnější a povahově je nekompikovaný. Cornish se nehodí moc k chovu ve větší skupině koček, German rex není tolik dominantní.

Pozor u Devon rexe - jeho srst obsahuje i svrchní pesíky, na dotek je jiná než u cornishe. Devon rex vznikl z úplně jiné mutace.

Cornish rex je menší plemeno, spíše klidnější povahy a prakticky nelíná tudíž se domnívám, že zvláště do  bytů je ze všech plemen nejideálnější. Pokud srovnám běžně dostupná plemena v Čechách přišel mi jako velmi drobné plemeno, když se kočka stočí do klubíčka je to takové malé plyšové klubko.  Ve světě je ještě jedno opravdu menší plemeno a to Singapura, ale nikdo ho v ČR nechová.

Povahově mi přijde velmi připoutaný na lidi a nedoporučue se chov ve věteších skupinách koček. Je velmi vhodný pro lidi, kteří mají rádi blízký kontakt se svými kočkami.

Na výstavách koček můžete vidět velké rozdíly mezi velikostmi v rámci jednoho plemene, u koček na rozdíl od psů se posuzuje poměr jednotlivých částí těla a hlavy, nikoliv třeba výška kohoutku. Zejména u Britek je rozdíl mezi jednotlivými chovateli asi největší.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Odpověď Darje

(Martina , 13. 7. 2009 21:18)

Díky za komentář. Pokud někdo nemá alergii přímo na kočky, tak chov kočky nevadí, naopak může zlepšit celkový stav. Je mi líto, že Vaše kočičky musely odejít kvůli nemoci předčasně.
Naše kočička je právě u ženicha, pokud vše dobře dopadne koťátka by měla být k odběru v prosinci. Pokud budete mít cestu do Prahy, uvítám návštěvu.

jsou nádherné

(Šustrová Darja, 13. 7. 2009 0:34)

Zdravím, jsem alergička ale i tak jsem mněla již několik kočiček. První jsem našla venku a moc si jí zamilovala, byl to kocourek, nechala jsem ho vykastrovat ale mněl vrozenou srdeční vadu a po necelých 4 letech mi umřel, moc jsem to oplakala.Měla jsem britku modrou , ale mněla funkční jen jednu ledvinu a po 9 letech jsem ji musela nechat utratit, kočička Cornish mi učarovala, pokud budete mit volné kotatko napište.Jsem z ostravy.