Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokud máte kočičku na mazlíka není očkování kočiček na rozdíl od psů povinné. Pokud se budete věnovat chovu koček s průkazem původu jsou pro Vás některá očkování povinná.

Vzteklina je  nebezpečné onemocnění, které se může přenést na člověka a přenáší se kousnutím. Měla by být proti ní naočkována každá kočka, která přichází do styku s člověkem, i když žije pouze v bytě a s jinými zvířaty do styku nepřijde. Pokud by kočka  pokousala  třeba návštěvu , je mnohem jednodušší postup pro majitele kočky, kočka se pouze nechá vyšetřit veterinářem.  Pro kočky účastnící se výstav je toto očkování povinné.

 Panleukopenie (kočičí chřipka) je velmi závažné virové onemocnění, které často vede k úmrtí kočky. Opět by proti němu měly být očkovány všechny kočky, které chodí ven, pro výstavní kočky je toto očkování povinné.

 Rhinotracheitida (kočičí rýma) je nepříjemné onemocnění. Měly by být vakcinovány všechny kočky, které chodí ven, pro výstavní kočky je toto očkování povinné.

 Caliciviróza a chlamydióza jsou opět virová infekční onemocnění, velice nepříjemná. Měly by být vakcinovány všechny kočky, které chodí ven, pro výstavní kočky je toto očkování povinné.

Leukóza (kočičí leukémie, FeLV) je onemocnění, které dříve či později vede ke smrti kočky. Nelze ho léčit, jedinou ochranou je očkování. Přenáší se přímým kontaktem koček (i slinami). Proti leukóze by měla být očkována každá kočka, která se účastní výstav, a každá chovná kočka či chovný kocour (například v Německu je pro chovná zvířata toto očkování povinné). Před očkováním je nutné provést orientační test, zda není kočka na leukózu pozitivní. Pokud vyjde test negativní, lze kočku vakcinovat. V ČR je očkování nepovinné.

Na všechny výše popsané nemoci je moje kočka očkována.

Infekční peritonitis (FIP) je virové onemocnění, které po vypuknutí vede ke smrti kočky, nelze ho léčit. Vakcína sice existuje, její účinnost je ovšem stále diskutovaná, podle posledních údajů má účinnost jen asi z 60%.  Očkovní není proti FIP, ale proti CORONAVIRÓZE ze které se FIP může rozvinout. Prokázat FIP testem je také velmi obtížné, testy prokazují protilátky proti celé skupině virů, do které tento virus patří, a některé viry z této skupiny jsou neškodné, takže po pozitivním testu nelze hned propadat panice. Očkovat lze pouze po předchozím negativním testu na koronaviry. V současné době se od  očkování a testování na FIP upouští, pokud je kočka v dobré kondici a přijde s virem do styku nic se jí nestane, pro rozvoj nemoci musí kočka být ve stresu, nebo jinak nemocná. V USA (z USA pochází téměř veškerý výzkum a očkovací látky)  část veterinárních škol očkování nedoporučuje. Podle zkušených chovatelek s kterými jsem toto téma diskutovala je průkaznější dobrá kondice kočky než testování, které může být pozitivní právě z důvodu vytvoření protilátek proti neškodnému typu koronaviru. Nikde není toto očkování povinné.


  Všechny výše popsané nemoci kromě vztekliny nejsou přenosné na člověka, očkováním chráníte kočičku. 

Plísně jsou prý častým problémem. Léčba plísní je zdlouhavá a je to přenosné na  lidi. Někteří lidé očkování doporučují jiní chovatelé, nebo veterináři jsou proti, z důvodu, že po očkování se kočka může stát přenašečem nemoci, nevím zda je to pravda, na internetu jsou rozporuplné informace.  U imunizovaných zvířat Biofelem M vzniká do jednoho měsíce od revakcinace imunita přetrvávající nejméně jeden rok. Pak musíte znova vakcinovat. Vakcína chrání proti Microsporum canis, proti M. gypseum a Trichophyton (také dermatofyta) bohuželna trhu nic není. 

Nemám na očkování této nemoci názor, uvítám zkušenosti v komentářích, nebo na e-mail: mrohlikova@seznam.cz

..........................................................................................................................................................................

Můj osobní názor je očkovat kočku  po narození a pak přeočkovat v prvním až čtvrtém proti těmto nemocem:

Vzteklina

Panleukopenie (kočičí mor)

Rhinotracheitida (kočičí rýma)

Caliciviróza a chlamydióza

Leukóza (kočičí leukémie, FeLV)


Poté už bych kočku pokud nebudu muset kvůli chov. řádu neočkovala. A to z důvodu, že imunitní systém kočky  ve vyšším věku už podle některých výzkumů nevezme  očkování jako ochranu. Je to můj osobní závěr po přečtení řady článků na internetu.

 

Pro úplnost informací o očkování  seznam očkování + doporučený očkovací kalendář:

(mimo FIP na všechno očkuji)

8.-10. týden - Rhinotracheitida, kaliciviróza, panleukopénie; Chlamydióza, Leukóza (kočičí leukémie, FeLV) , infekční peritonitida (FIP)

12.-14. týden - Rhinotracheitida, kaliciviróza, panleukopénie; Chlamydióza, Leukóza (kočičí leukémie, FeLV) , infekční peritonitida (FIP), vzteklina

každý rok - Rhinotracheitida, kaliciviróza, panleukopénie; Chlamydióza, Leukóza (kočičí leukémie, FeLV) , infekční peritonitida (FIP), vzteklina

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Chybička se vloudila :

(JanaL., 5. 4. 2013 8:14)

Panleukopenie není chřipka, ale mor.
Caliciviróza je chřipka. :o)))

Re: Chybička se vloudila :

(majitelka stránek, 5. 4. 2013 18:10)

Jani,
díky, opravila jsem to
Martina